Zalety z posiadania terminalu płatniczego

Posted on: 18 czerwca 2016, by :

Terminale płatnicze już na dobre przyjęły się w wszelkiego rodzaju placówkach handlowych. Bez wątpienia, jednym z głównych „motorów napędowych” rozwoju terminali płatniczych była szeroko pojęta bankowość elektroniczna. Nowoczesne karty płatnicze potrafią naprawdę wiele – co za tym idzie, udoskonaleniu ulegają także same terminale.

Czym są terminale POS?

Transakcje bezgotówkowe długo musiały czekać na swoją prawdziwą dominację. Jeszcze kilkanaście lat, większość kupujących przyznawała, że czuje się pewniej płacąc gotówką obecną w portfelu. Oczywiście, takie podeście ma swoje zalety, ale bezsprzecznie przegrywa ono z wygodą jaką oferują terminale POS.

Nazwa tego urządzenia pochodzi od angielskiego „Point of Sell”. Z reguły są to niewielkie konstrukcje elektroniczne, których główną funkcją jest akceptowanie operacji związanych z kartami płatniczymi.

Dlaczego lubimy płacić kartą?

Największą zaletą terminalu płatniczego jest ograniczenie formalności do niezbędnego minimum. Znika potrzeba ręcznego liczenia pieniędzy i przetrzymywania ich w kasie. Wyliczona kwota od razu trafia na przypisane do terminala konto bankowe. Wszystkie operacje są odnotowywane i księgowane automatycznie. Dzięki temu, procedura rozliczenia transakcji trwa naprawdę krótko i nie generuje niepotrzebnych problemów. Z punktu widzenia sprzedawcy, zalety terminala posiadania terminala płatniczego są bezsprzeczne. Przede wszystkim, przedsiębiorca może ograniczyć koszty operacyjne związane odprowadzaniem gotówki z utargów do banku. Tym bardziej, że większość banków pobiera pewną prowizję za wprowadzanie gotówki na rachunek bankowy.

W tym dziale  Co to jest adhezja?

Dodatkowo, posiadanie terminalu płatniczego pozwala na wprowadzenie dodatkowych opcji dla klientów. Jedną z nich jest np. możliwość sprzedaży doładowań typu prepaid. Takie rozwiązanie pozwala sprzedawcy nie tylko na dodatkowy zarobek, ale także ogromną elastyczność oferty. Odpada bowiem potrzeba zakupu „kart-zdrapek” i przechowywania ich w punkcie handlowym.  To nie wszystko – terminale POS mogą spełniać także rolę bankomatów, pozwalających na wypłacanie gotówki bezpośrednio w punkcie usługowo – handlowym. Taka operacja jest automatycznie księgowana zarówna na rachunku bankowym klienta, jak i w rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą, a bankiem.

 

Dlaczego lubimy płacić kartą?

Niewątpliwe, jedną z najistotniejszych zalet terminalu płatniczego z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest pozytywny wizerunek oczach klientów. Osoby często kupujące doceniają placówki, które pozwalają na szybką i wygodną realizację płatności oraz mnogość dostępnych opcji. Placówki handlowe wyposażone w nowoczesne terminale płatnicze odnotowują nie tylko większe zyski, ale są też korzystniej postrzegane przez konsumentów. Szczególnie teraz, gdy praktycznie wszystkie banki wprowadziły do swojej oferty możliwość transakcji zbliżeniowych, eliminujących konieczność wpisywania numeru PIN.

Transakcje z użyciem terminali płatniczych będą z pewnością coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu – nie tylko wśród konsumentów, ale także wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach.