Wygoda płatności bezgotówkowych. Klienci wybierają karty

Posted on: 2 czerwca 2016, by :

Pojawienie się komputerów i przede wszystkim sieci www bardzo szybko wpłynęło też na handel. Dziś normą są już usługi elektroniczne, a nawet w sklepach coraz częściej zamiast tradycyjnych płatności gotówką wybiera się wygodne i bezpieczne płatności bezgotówkowe. Trudno się zresztą dziwić. Jest to rozwiązanie szybkie i w dodatku faworyzowane przez większość banków.

Dlaczego płatności bezgotówkowe są tak lubiane?

Płatności bezgotówkowe docenia się przede wszystkim za ich wygodę. Nie trzeba mieć już przy sobie gotówki, by zrobić zakupy. Nie ma też konieczności szukania drobnych, o które bardzo często pyta sprzedawca. Znika też problem rozmieniania gotówki i frustrujące stwierdzenie ekspedientki, że nie ma z czego wydać. Wybierając płatności bezgotówkowe wszystkie te problemy znikają raz na zawsze.

Płatności bezgotówkowe to również niesamowita oszczędność czasu. Nie trzeba już chodzić regularnie do bankomatu, żeby robić zakupy. Karty płatnicze w zupełności wystarczą. Co więcej, coraz częściej w sklepach można kartą nie tylko płacić, ale i wypłacać pieniądze. Popularność kart z pewnością będzie więc jeszcze bardziej rosła.

Nie tylko oszczędność czasu

Banki zachwalają płatności bezgotówkowe głównie z uwagi na oszczędność czasu i wygodę. Ale nie mniej ważne, jeśli nie najważniejsze, jest bezpieczeństwo. Płatności bezgotówkowe zwalniają z obowiązku noszenia pieniędzy przy sobie. Co więcej, płatności może dokonywać tylko uprawniona do tego osoba, znająca kod zabezpieczający. Nawet więc jeśli karta jakimś cudem trafi w niepowołane ręce, to bez PINu będzie praktycznie bezużyteczna.

W tym dziale  Zalety z posiadania terminalu płatniczego

Chociaż badania pokazują, że Płatności bezgotówkowe sprzyjają rozrzutności, to jednak i na to jest jeden skuteczny sposób – wystarczy ustawić limit zakupów na swoim koncie. Kiedy przekroczy się ustaloną kwotę, bank odmówi dokonania nadprogramowej transakcji.

Mobile payments

Minimalna ilość transakcji a płatności bezgotówkowe

Chociaż niektórzy nadal cierpliwie wypłacają gotówkę z bankomatów i płacą pieniędzmi, to jednak właśnie płatności bezgotówkowe są faworyzowane przez banki. Dowód? Chociażby wprowadzanie kont, w których nie ma miesięcznej opłaty za kartę, jeśli wykonana się np. 5 transakcji w sklepach. Inną zachętą do płacenia kartą są różne programy zakupowe. Za wszystkie Płatności bezgotówkowe klient otrzymuje punkty, które później może wymieniać na nagrody albo uzyskać rabat. To dodatkowa zachęta do zakupów, do której jednak mimo wszystko warto podejść z głową.

Czy płatności bezgotówkowe są bezpieczne?

Jakiś czas temu w większości banków pojawiły się karty zbliżeniowe. To tak samo karty debetowe, jak i kredytowe. Płatności bezgotówkowe zatwierdza się wówczas poprzez zbliżenie karty do terminala. Przy mniejszych kwotach nie ma nawet konieczności podawania PINu. Łatwo się domyślić, że karty zbliżeniowe nie wszystkim się spodobały. W końcu to łakomy kąsek dla kieszonkowców. Warto jednak wiedzieć, że kartę tego typu można też zabezpieczyć – zrezygnować z możliwości płacenia zbliżeniowo albo ustawić konieczność wprowadzania PINu przy każdej, nawet najmniejszej kwocie.

W tym dziale  Jakie są koszty faktoringu?