Jak wygląda wdrożenie ERP w firmie krok po kroku?

Posted on: 10 stycznia 2025, by :

Jako przedsiębiorca zapewne niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że efektywny system ERP w firmie to w dzisiejszych czasach standard. Głównym problemem często okazuje się jednak nie sama kwestia jego posiadania, a prawidłowe wdrożenie. ERP to często złożone oprogramowanie, które bez opracowania odpowiedniej metodyki wdrożeniowej może wprowadzić więcej zamętu niż realnych usprawnień. Jak zatem przygotować się do tego procesu, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać skuteczne i bezinwazyjne wdrożenie ERP w struktury organizacji. Wykorzystując tę wiedzę, zakończysz integrację oprogramowania w wyznaczonym terminie, nie narażając przedsiębiorstwa na przestoje w pracy i chaos organizacyjny.

Jakie są główne cechy dobrego systemu ERP?

Wraz z intensywnym postępem technologicznym w zakresie rozwiązań biznesowych zmieniają się również standardy organizacyjne w firmach. Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby w jego zakładzie wykorzystywane były najnowocześniejsze oprogramowania, które bezpośrednio przekładają się na konkurencyjność i rentowność marki.

Decydując się na wybór i wdrożenie ERP, zwróć zatem szczególną uwagę na jego unikatowe funkcje i możliwości rozbudowy. Na przykładzie oprogramowania Teta ERP możesz przekonać się, że nowoczesny system zarządzania to kompleksowe narzędzie, usprawniające wiele obszarów firmy jednocześnie. Oferowany przez grupę Unit4 system ERP skupia się na obsłudze rachunkowości, finansów, logistyki, produkcji i HR.

W tym dziale  Pistolet na klej - niezbędne akcesoria

Nowoczesne oprogramowania dla firm coraz częściej dostępne są również z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak laptopy, tablety czy smartfony, które w wielu miejscach są już nieodłącznym narzędziem pracy. Teta ME to dedykowana aplikacja mobilna, dzięki której możesz zarządzać swoją firmą z dowolnego miejsca.

Pamiętajmy, że digitalizacja przedsiębiorstwa to również nowe wyzwania związane z ochroną wrażliwych informacji. Unit4 zapewnia pełne bezpieczeństwo danych i finansów poprzez zastosowanie zaawansowanych systemów ochronnych i regularne aktualizacje oprogramowania.

Wiesz już, czym powinien charakteryzować się efektywny system do zarządzania zasobami firmy. Teraz czas dowiedzieć się, jak wdrożyć ERP do swojej firmy.

Poznaj 5 kluczowych etapów wdrażania ERP w struktury organizacji

Konkurencja nigdy nie śpi – zależy Ci, aby Twoja firma stale się rozwijała i budowała silną pozycję na rynku? Wdrożenie ERP powinno być jednym z podstawowych kroków unowocześniania swojego przedsiębiorstwa i dostosowywania go do aktualnych realiów biznesowych. Poniżej znajdziesz 5 kroków, w których wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo wdrożyć ERP bez obaw o przestoje w pracy.

1.   Wybór odpowiedniego systemu ERP

Pierwszy, a zarazem najważniejszym etapem jest wybór systemu, który najlepiej odpowiada specyfice działalności Twojej firmy. W tym kroku musisz uwzględnić takie aspekty jak oczekiwane funkcjonalności, skalowalność, możliwości integracji z istniejącymi systemami oraz budżet. Konsultacje z dostawcami i analiza ofert pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.

W tym dziale  Rozliczenie VAT, PIT, CIT - gdzie i kiedy rozliczyć?

2.   Analiza przedwdrożeniowa

W tym kroku przeprowadza się szczegółową analizę potrzeb firmy, wykorzystywanych procesów biznesowych oraz wymagań wobec nowego systemu. Następnie tworzy się plan wdrożenia ERP, określa zakres prac oraz identyfikuje potencjalne ryzyka, aby zminimalizować ewentualne problemy w kolejnych etapach.

3.   Realizacja projektu

Etap ten obejmuje instalację systemu ERP, konfigurację zgodnie z ustaleniami oraz integrację z obecną infrastrukturą IT. Zanim system zostanie zaimplementowany w całej firmie, ważne jest przeprowadzenie testów oprogramowania w celu wykrycia i eliminacji błędów.

4.   Szkolenia pracowników

Aby system ERP był efektywnie wykorzystywany, należy przeszkolić użytkowników końcowych i kluczowych pracowników. Szkolenia takie powinny obejmować zarówno podstawowe funkcje, jak i specyficzne zadania wynikające z konfiguracji systemu. Takie działania sprawią, że wdrożenie ERP będzie dużym udogodnieniem – a nie dodatkowym obciążeniem – dla Twojego zespołu.

5.   Uruchomienie systemu i wsparcie powdrożeniowe

Po zakończeniu testów i szkoleń następuje wdrożenie ERP do codziennego użytku. Ważne jest zapewnienie wsparcia technicznego oraz monitorowanie systemu w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania – działania takie pozwalą szybko reagować na pojawiające się problemy.

Chcesz wdrożyć ERP szybko i skutecznie? Skontaktuj się z dostawcą oprogramowania dla firm Unit4

Mimo że system ERP stanowi nieocenione wsparcie w planowaniu zasobów przedsiębiorstwa, jego implementacja bywa problematyczna. Aby uniknąć rozczarowań, wdrożenie ERP warto przeprowadzić pod okiem specjalistów. Grupa Unit4 zadba o cały proces – od dostosowywania oprogramowania do Twoich potrzeb aż po wsparcie po implementacji.

Skontaktuj się z dostawcą sprawdzonych rozwiązań dla firm i rozpocznij wdrażanie ERP, zanim konkurencja Cię prześcignie.