Finansowanie rozwoju franczyzy: jak zdobyć potrzebne środki?

Posted on: 18 marca 2023, by :
Czy franczyza się opłaca

Franczyza to coraz chętniej wybierany rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozwijać franczyzę.

Rozwój franczyzy

Na wstępie należy zaznaczyć, że franczyza to umowa łącząca franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć prowadzona przez franczyzobiorcę firma, musi być on przygotowany na to, że z zapisów umowy wynikało będzie wiele obowiązków. Czy franczyza się opłaca? Jest to pytanie bardzo często spotykane na forach związanych z przedsiębiorczością. Co ważne, to pytanie jest bardzo ogólne, ponieważ według najnowszych danych, na polskim rynku działa ponad 900 franczyzodawców związanych z szerokim wachlarzem usług. Nie ma sensu generalizowanie tego, czy franczyza się opłaca czy nie, ponieważ wszystko jest zależne od wielu czynników. W sieci dostępne są opinie franczyzobiorców, które są bardzo podzielone. Bardzo ważne w przypadku bardziej popularnych franczyz jest to, gdzie będzie będzie prowadzony biznes. Opłacalność franczyzy może mieć różnorakie znaczenie, ponieważ franczyzobiorca może liczyć na stały dochód, którego powiększanie zależne jest od wielu czynników. Jeśli franczyzobiorca nie robi nic w kierunku przyciągania kolejnych klientów i pozostawia los swojego przedsiębiorstwa franczyzodawcy, nie może liczyć na to, że dochód punktu będzie rósł. Decydując się na franczyzę, należy być przygotowanym na wiele trudności.

W tym dziale  Wygoda płatności bezgotówkowych. Klienci wybierają karty

Opłacalność franczyzy

Bardzo ciekawym i popularnym przykładem franczyzy są sklepy Żabka, które spotkać można w praktycznie każdym polskim mieście, a co więcej pojawiają się one również na terenach wiejskich. Wnioskować można, że jest to biznes opłacalny, ponieważ jest ich coraz więcej. Tak, franczyzobiorcy mogą liczyć na stały dochód oraz szeroką pojętą opiekę „firmy matki”, jednakże na początku jest to biznes ryzykowny wymagający posiadania środków nie tylko na start, lecz również na asekurację. Każdy przedsiębiorca decydujący się na dołączenie do franczyzy powinien przede wszystkim zadbać o to, aby być zabezpieczonym finansowo na kilka pierwszych miesięcy.

Franczyzodawca nie udziela praw za darmo. Należy liczyć się z tym, że zgodnie z zapisami umowy należało będzie wnosić odpowiednią opłatę, która często nie jest związana z procentem obrotu, a może być narzucona w stałej kwocie. Nierozważni franczyzobiorcy mogą bardzo szybko utonąć w problemach wynikających z nieodpowiedniego zarządzania sklepem. Według wielu osób, wystąpienie z franczyzy może wiązać się z koniecznością opłacenia towaru zamówionego na kolejne miesiące. Są to kwoty bardzo duże, przez co franczyzobiorcy mogą mieć problemy z uiszczeniem opłat. Co ważne, również rozwój franczyzy może być zahamowany w pierwszym miesiącach. Wynika to z tego, że trzeba będzie przeczekać napływ klientów, którzy nawet mimo rozpoznawalności marki, niekoniecznie muszą chcieć korzystać z usług, mając świadomość, że konkurencja działająca przed pojawieniem się punktu również oferuje wysoki poziom usług.

W tym dziale  Czym zajmuje się web designer?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *