Czym zajmuje się web designer?

Posted on: 13 września 2020, by :

Informatyka to obszerna dziedzina, posiadająca wiele rozgałęzień. Cała ta sieć powiązań sprawia, że zawodów związanych z informatyką pojawiło się mnóstwo. Jednym z nich jest graficzny projektant stron internetowy, czyli web designer.

Rola web designera w tworzeniu stron WWW

Jedną z odnóg w branży IT jest grafika komputerowa. Jest to tak obszerna dziedzina, że posiada swoje własne odgałęzienia. Jednym z nich jest graficzne projektowanie stron internetowych.
Za co odpowiada web designer? Można pozwolić sobie na porównanie go do architekta.
Gdy architekt projektuje dom lub hotel zaczyna od szkiców. Stara się to zrobić tak, aby dopasować wszystko do życzeń klientów. Jednocześnie pamiętając o przeznaczeniu danego budynku. Musi być on naprawdę funkcjonalny i sprawiać, że przebywający w nim ludzie będą się czuć w tym miejscu dobrze.
Tak samo projektant strony, mimo że będzie ona wirtualna, zaczyna od szkicu. Pod uwagę bierze jej przeznaczenie. Profesjonalista inaczej podejdzie do witryny, która ma być czyjąś wizytówka i inaczej do sklepu internetowego.
Niezależnie od typu strony jest kilka aspektów, które zawsze muszą zostać spełnione.

Z czym zmaga się web designer?

Mało internautów docenia to, że strona jest ładna, intuicyjna, przyjemnie przegląda się na niej treści. Skorzy są raczej do szybkiej krytyki, jeżeli tak nie jest. Intuicyjność i estetyka strony są czymś wymaganym, a nie docenianym. Jeżeli poruszanie się po witrynie będzie sprawiać problem większości klientów, to nie zajrzą oni chętnie na nią jeszcze raz. Dodatkowo podzielą się swoimi złymi wrażeniami z innymi.
Odpowiedni design strony to dobra reklama – podświadomie przyciąga i zatrzymuje klientów.
W dobie tabletów i telefonów, ważne jest aby projektant przygotował odpowiednie rozwiązania na każdą rozdzielczość. Chociaż na telefonie, użytkownicy często korzystają ze specjalnie przygotowanych aplikacji, to nie zawsze tak jest. Jeżeli potencjalny klient po raz pierwszy odwiedza witrynę, to zazwyczaj nie ściąga od razu aplikacji. Pierwszym krokiem jest zajrzenie na stronę przez przeglądarkę. To bardzo ważny element projektu graficznego.

W tym dziale  Usługi wartości dodanej dla sklepów internetowych

Web designer musi posiadać kilka umiejętności, które ciężko nabyć samą pracą. Zmysł estetyczny jest jedną z nich. Nie łatwo jest się czegoś takiego nauczyć. Umiejętność odpowiedniego łączenia kolorów, ich odcieni, z elementami zamieszczonymi na stronie to prawdziwa sztuka. Musi się ona spodobać, w pierwszej kolejności, zleceniodawcy. Wielu web designerów korzysta z tak zwanej złotej (lub boskiej) proporcji. Termin ten jest ściśle związany z matematyką. Uważa się, że złoty podział ma niezwykły wpływ na walory estetyczne. Z tego powodu, strona internetowa stworzona zgodnie z tą regułą może wydawać się dla odbiorcy piękniejsza.

Tyle ile ludzi tyle jest gustów. To zdanie najlepiej pokazuje, przed jakim trudnym zadaniem stoją web designerzy. A czy ty doceniłeś kiedyś ich pracę?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *