Czy obowiązek przekazywania pliku JPK do urzędu dotyczy każdej firmy?

Posted on: 17 stycznia 2018, by :
Czy franczyza się opłaca

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych gospodarczych za określony okres czasu, który należy przesyłać regularnie do Urzędu Skarbowego. Kto ma taki obowiązek? Od 1 stycznia 2018 roku już wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność, czyli są tak zwanymi mikroprzedsiębiorcami.

Jednolity plik kontrolny dla każdego?

Swego czasu obowiązek regularnego przesyłania zestawienia danych gospodarczych a określony okres czasu miały większe firmy. Jednak ustawodawca wprowadził zmiany, na mocy których nawet mikroprzedsiębiorcy, czyli osoby, które zatrudniają mniej niż 10 osób i ich obrót roczny jest mniejszy niż 2mln euro, muszą od 1 stycznia 2018 roku taki swoisty raport składać. Tak więc z początkiem roku obowiązek dotyczący przesyłania JPK dotyczy już wszystkich przedsiębiorców.

Czy tylko VAT?

Do tej pory podstawowe informacje, jakie miał zawierać jednolity plik kontrolny dotyczyły VAT. Jednak powracamy do zmian w ustawodawstwie – począwszy od lipca 2018 roku, na wezwanie Urzędu Skarbowego trzeba będzie przesyłać również inne zestawienia. Tak więc na „prośbę” fiskusa trzeba będzie przesłać na przykład jednolity plik kontrolny dotyczący podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wyciągów bankowych, magazynów czy ksiąg rachunkowych. Ci, którzy do tej pory nie musieli zajmować się tego typu zestawieniami powinni zainwestować w dobrej jakości program do księgowości, ponieważ to najpewniejsza forma przygotowania takiego zestawienia.

W tym dziale  Czy franczyza się opłaca?

Dlaczego warto wybrać program?własna firma

Aby mieć pewność, że jednolity plik kontrolny został odpowiednio wygenerowany trzeba poświęcić jego wypełnieniu mnóstwo czasu. Pamiętać trzeba o każdej rubryce, o odpowiednim przeniesieniu informacji, aby zachowana była struktura dokumentu w Excelu. Do tego każdy elektroniczny plik musi zostać podpisany podpisem kwalifikowanym. Dlatego o wiele lepiej, aby wyliczenia i zestawienia wykonywał program, którego interfejs pokazuje gdzie wpisać jakie dane, a całą resztę robi samodzielnie. Dzięki temu nie ma obaw, że dane zostaną źle podliczone.

Co ma na celu jednolity plik kontrolny?

Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego to usprawnienie procedur i zmniejszenie dokumentacji papierowej. Dzięki temu rozwiązaniu o wiele szybciej można przeanalizować zebrane dane, co skutecznie usprawni przyszłe kontrole podatkowe. Łatwiej pracować będzie te audytorom zewnętrznym czy wewnętrznym. Przed JPK nie da się uciec – aby uniknąć konsekwencji wynikających z niezastosowania się do obowiązującej litery prawa, należy pamiętać, aby JPK VAT przesyłać do 25 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Jeśli chodzi o inne zestawienia, jakie wejdą w życie od lipca, to urząd będzie informował do kiedy pliki mają zostać wysłane. Być może początkowo właściciele mikroprzedsiębiorstw, którzy do tej pory nie mieli takiego obowiązku, będą zagubieni w strukturach JPK, ale odpowiedni program do księgowości bardzo szybko wyprostuje sytuacje.

W tym dziale  Oprogramowania dla firm — zwiększ swoją efektywność z Documaster