10 sposobów na obniżenie kosztów drukowania

Posted on: 25 listopada 2016, by :

Niezależnie od tego czy jesteś posiadaczem drukarki, czy korzystasz z punktów ksero, na pewno poświęcasz na wydruki znaczną część swojego budżetu. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele firm oraz studenci. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą znacznie obniżyć koszty związane z drukowaniem. Poniżej przedstawiamy 10 z nich.  

  1. Drukuj domyślnie w czarnym kolorze

Jeśli jesteś posiadaczem drukarki kolorowej a kolorowy wydruk jest Ci akurat teraz niepotrzebny, to pamiętaj, żeby ustawić sterowniki na wydruk czarno-biały. Wydruki kolorowe są o wiele droższe.

  1. Korzystaj z wydruku dwustronnego

Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeżeli masz do wydrukowania dużą liczbę stron. Zaoszczędzisz tym samym połowę papieru, a sam wydruk będzie lżejszy i będzie zajmował mniej miejsca.

  1. Zmniejsz marginesy dokumentu

W ustawieniach dokumentu skorzystaj z opcji zmniejszenia marginesów. Wąskie marginesy zmniejszą objętość wydruku nawet do 8%.

  1. Zmień czcionkę

Podobno znacznie można zaoszczędzić na wydruku jeżeli będzie się korzystało z czcionki Garamond. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich studentów, czcionka ta jest o wiele wydajniejsza niż najbardziej popularna Times New Roman.

  1. Korzystaj z wersji do druku

Ta opcja jest przydatna, jeżeli drukujesz coś bezpośrednio ze strony internetowej. Wersja do druku to zoptymalizowany  tekst bez grafiki. Może się okazać, że tak sformatowany dokument przejrzysz na komputerze bez konieczności jego drukowania.

  1. Drukuj jedynie potrzebne rzeczy
W tym dziale  Czy obowiązek przekazywania pliku JPK do urzędu dotyczy każdej firmy?

Jeżeli masz do wydrukowania artykuł, ale potrzebujesz wyłącznie informacji z kilku wybranych stron, to podaruj sobie drukowanie go w całości. Zaznacz w oknie wydruku tylko te strony, z których będziesz korzystał.

  1. Używaj opcji „Draft Copy”

Dobre rozwiązanie, jeżeli nie zależy Ci na dobrej jakości wydruku. Funkcja „Draft Copy” dostępna jest w programie Word. Obniża rozdzielczość wydruku i pozbawia dokument grafiki, co skutkuje mniejszym zużyciem tuszu.

  1. Zainwestuj w dobry papier do drukowania

Dobry papier będzie oczywiście droższy, ale uchroni nas przed zacinającym się papierem i poprawi jakość wydruków. Papier niskiej jakości powoduje szybsze zużycie się bądź awarie drukarek.

  1. Wybieraj zamienniki

Nie musisz inwestować w drogie oryginalne tuszy i tonery. Wybierając ich tańsze zamienniki może się okazać, że będą one nawet bardziej wydajne niż ich oryginalne odpowiedniki.

  1. Zawsze sprawdzaj podgląd wydruku

Obróbka dokumentu przed jego wydrukowaniem sprawi, że będziesz mógł znacznie zmniejszyć jego objętość. Wyłapiesz ewentualne puste miejsca, powtórzenia w tekście i tym samym sprawisz, że wydruk stanie się bardziej estetyczny i przyjazny dla odbiorcy.

 

Wyrobienie sobie powyższych nawyków na pewno w widoczny i odczuwalny sposób obniży koszty związane z drukowaniem. Skorzysta na tym nie tylko nasz portfel, ale również środowisko.