Czy studia mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Posted on: 18 listopada 2016, by :

Aktualna sytuacja rynku pracy pozostawia wiele do życzenia. Mnóstwo absolwentów szkół wyższych po ukończeniu nauki jest bezrobotna. Podczas rekrutacji zapewniano młodych ludzi o wysokiej stopie zatrudnienia, dużych możliwościach – tymczasem rzeczywistość jest nieco inna. Czy istnieją kierunki studiów, które są gwarancją dobrej kariery zawodowej?

Wiele osób wybór studiów uzależnia od ogólnie panującej mody i decyzji kolegów. Takie podejście jest oczywiście błędne – młodzi ludzie powinni kierować się swoimi zainteresowaniami oraz sytuacją na rynku pracy. Skoro uczelnie nie likwidują kierunków po których stopa bezrobocia jest największa, to przyszli studenci muszą przeanalizować sytuację na rynku we własnym zakresie. Istnieje kilka kierunków, które są przyszłościowe, czyli potencjalnie, po ich ukończeniu powinno się znaleźć zatrudnienie.

Czy informatyka jest kierunkiem przyszłości?

Świat nieustannie się zmienia. Coraz to nowsze technologie urządzeń elektronicznych potrafią zaskoczyć. Nowe sprzęty, nowe możliwości. Wszystko tak naprawdę opiera się na branży związanej z IT. Już jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu fachowców, a co dopiero za kilka lat. Nieustanny rozwój wirtualnego świata może przerażać – jednak jedno jest pewne – wykwalifikowane osoby z tej dziedziny na pewno znajdą pracę.

Programista, informatyk, grafik – wszystko, co związane jest z komputerami i nową technologią jest pożądane. Tutaj oprócz wiedzy liczy się też smykałka. Duża popularność tych kierunków sprawia, że konkurencja jest naprawdę wysoka. Aby być najlepszym trzeba być na bieżącą ze wszystkimi nowinkami. Branża IT cały czas się rozwija, nowe stanowiska pracy powstają jak grzyby po deszczu, dlatego warto zastanowić się nad tego typu kierunkiem.

Czy kierunki inżynieryjne wyparły humanistów?

Aktualnie politechniki przeżywają drugą młodość. Kierunki humanistyczne powoli odchodzą do lamusa, dziś rynek pracy należy do inżynierów. Studia inżynierskie bardzo dobrze przygotowują absolwentów do zawodu. Inżynierzy są poszukiwani nie tylko w kraju, lecz również poza jego granicami. Praktyki na studiach inżynieryjnych oswajają studentów z przyszłym zawodem i dbają o ich wysoką wiedzę. Liczne laboratoria zwiększają techniczne umiejętności studentów, dzięki czemu są oni bardziej pożądani na rynku pracy niż absolwenci kierunków humanistycznych.

student podczas nauki

Czy warto studiować logistykę i transport?

Logistyka i transport to kierunki idealne dla osób, które lubią planować i wykazują się umiejętnościami analitycznymi. Dobrze wykwalifikowani w tym kierunku studenci są bardzo pożądani na rynku pracy. Świat pnie się do przodu, metody transportu również. Odpowiednie planowanie, zaopatrzenie i transport to bardzo ważna część każdej firmy. Precyzja i analityczne umiejętności pomagają upłynnić i skrócić czas łańcucha dostaw, co korzystnie wpływa na zarobki przedsiębiorstwa.

Czy studiowanie finansów się opłaca?

Rynek finansów wciąż się powiększa, a zapotrzebowanie na dobrych finansistów stale wzrasta. Duże (i mniejsze) firmy zawsze będą potrzebować księgowych, które zajmą się rozliczaniem dochodów. Już podczas studiów studenci odbywają liczne praktyki, które przygotowują ich do zawodu.