Bezpieczeństwo płatności kartami płatniczymi

Posted on: 5 czerwca 2016, by :

Karty płatnicze są coraz bardziej powszechne. Plastik w portfelu w zupełności wystarcza, by płacić w większości sklepów i punktów usługowych, a w każdym momencie umożliwia pobranie gotówki z bankomatu. To jednocześnie wygoda i oszczędność czasu, a dodatkowo bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że karty doceniają nawet najwięksi sceptycy.

Jak zabezpieczone są transakcje?

Karty płatnicze akceptowane są już w wielu punktach usługowych i sprzedażowych. Dzięki nim można w ciągu kilku sekund dokonać płatności i nie martwić się o swoje konto. W sklepach spory nacisk kładzie się na bezpieczeństwo. Transakcje są zabezpieczone specjalnymi certyfikatami, a klienci otrzymują dodatkowo potwierdzenie płatności. Transakcje kartami dotykowymi również nie powinny budzić obaw. Chociaż przy zakupach na niewielkie kwoty wystarczy tylko przyłożyć kartę do terminala, to już przy zakupach na większe kwoty dotykowe karty płatnicze mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci PINu. W wypadku, jeśli karta została skradziona lub wpadła w niepowołane ręce, nie zrobi się nią zakupów na duże sumy.

Obecnie przy zakupach, zwłaszcza tych większych, podawanie PINu to norma. Terminale w sklepach, by zwiększyć bezpieczeństwo są też chronione dodatkowymi osłonkami. Dzięki temu osoby postronne nie są w stanie zobaczyć, jakie cyfry są wybierane na terminalu. Gdy takiej osłonki brak, warto zasłaniać karty płatnicze dłonią, kiedy wprowadza się pin.

W tym dziale  Zastosowania kleju w laskach na gorąco

Wygoda a bezpieczeństwo – o czym pamiętać?

Firmy, które zajmują się obsługą kart płatniczych zatrudniają zazwyczaj sztab ludzi, którzy skutecznie chronią karty płatnicze, terminale i transakcje bezgotówkowe przed hakerami, którzy tylko czekają na potknięcia. Chociaż te dodatkowe zabezpieczenia w postaci kodów i PINów wydłużają czas transakcji, to jednak warto je docenić i rozważnie korzystać z kart. Karty płatnicze podejrzliwie mogą traktować osoby roztargnione. W czasach, kiedy niemal wszystko jest na kod, PIN do karty to kolejna kombinacja cyfr do zapamiętania. Trzeba pamiętać, że w większości punktów wprowadzenie błędnego PINu trzy razy pod rząd skutkuje zablokowaniem karty. Mimo wszystko jednak nie można nosić PINu w tym samym miejscu co karty. Najlepiej, by karty płatnicze zabezpieczyć sobie tylko znanym i łatwym do zapamiętania kodem.

security lock on credit cards with computer keyboard

Pokusy i karty kredytowe

Chociaż karty płatnicze są świetnie zabezpieczone przed niepowołanymi osobami, to jednak nie są chronione przed samym użytkownikiem. Osoby, które mają lekką rękę do wydawania mogą niemile się zaskoczyć, kiedy zrobią miesięczny bilans wydatków. Jednak i na to jest sposób. Wystarczy wprowadzić limit na transakcje, a karty płatnicze nie będą działać po przekroczeniu określonego pułapu.

Potwierdzenia i regulaminy bankowe – co warto wiedzieć?

Dość istotną kwestią, jeśli chodzi o karty płatnicze, są też wszelkie regulaminy. Warto wiedzieć, że w przypadku korzystania z kart kredytowych, klient ma prawo składania reklamacji, jeśli produkt lub usługa są niezgodne z warunkami umowy. To szybki i skuteczny sposób, żeby odzyskać pieniądze.

W tym dziale  Zalety z posiadania terminalu płatniczego